НЕЗАЛЕЖНІСТЬ: від 1991 – назавжди!

Вільні

  24 серпня цього року наша держава святкує 25-ліття виняткової історичної події – ухвалення у 1991 році Верховною Радою Української РСР абсолютною більшістю голосів Акта проголошення незалежності України. Це стало початком народження сучасної незалежної України.

  Постання суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР та остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи.

  Разом із тим 24 серпня 1991-го фактично відбулося відновлення державної незалежності України, яке увінчало тривалий шлях Українського народу до самостійності.

  Ми, українці, до цієї доленосної події вже мали тисячолітню державотворчу традицію.

  Першою українською державою була Київська Русь. За її часів ми отримали у спадок основні атрибути державності сучасної України. Герб – тризуб, який є родовим знаком князів Рюриковичів, засновників української держави. Київ – столицю, політичний і культурний центр українських земель.  Гривню – назву грошової одиниці. І власне назву – Україна, яка вперше згадується в Іпатіївському літописі у 1187 році. Саме на київських схилах Дніпра був зроблений у 988 році цивілізаційний вибір, який визначився прийняттям християнства.

  Після ординської навали і погрому серця Русі – київських земель, естафету державотворення взяв на себе інший осередок українських земель – Галич та згодом Львів. Від Галицько-Волинської держави короля України-Русі Данила Галицького, ми отримали синьо-жовті барви національного прапора, що походять від кольорової гами герба Галицько-Волинського князівства та найголовніше – утвердження європеського вектора розвитку.

  Цей вектор був продовжений навіть за часів втрати української державності у складі Великого Князівства Литовського з розвитком європейської традиції міського самоврядування – магдебурзького права. Від тих часів нам дісталася ще одна пам’ятка державотворення – Пересопницьке Євангеліє видатна рукописна книга, на якій сьогодні складають присягу Президенти України.

  Друге відновлення української державності пов’язане зі славетною козацькою епохою. Козацька держава Богдана Хмельницького, як сфінкс із попелу відродилася в кордонах Київської Русі і виступала як її правонаступниця. Вона принесла республіканські традиції народовладдя, військові традиції, які лягли в основу збройних сил Української Народної Республіки та пізнішого українського визвольного руху та одну із перших європейських конституцій нового часу, укладену Пилипом Орликом 1710 року.

  На жаль, через агресивні дії Російської імперії ми на тривалий час втратили нашу державність. За цей період українці ХІХ століття, як і більшість європейських націй, пройшли шлях від романтичного захоплення минулим до політичного самоусвідомлення. Геній Тараса Шевченка у час найбільшої русифікації, коли здавалося українська нація безслідно розчиниться, дав їй новий поштовх до життя і розвитку. В цей час бездержавності сформувалося поняття української нації з її етнічними кордонами, мовою та культурою, закладалися підвалини для майбутньої української державності.

  Наступний етап відновлення нашої державності припадає на початок ХХ століття. Вона була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради 22 січня 1918 року, у ході Української революції 1917–1921 років.

  Помітний слід в історії державотворення залишила Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), яка мала дієву систему органів влади, боєздатне військо – Українську галицьку армію (УГА).

  22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки УНР і ЗУНР. Подія на законодавчому, територіальному, ментальному рівнях об’єднала Україну та стала підставою для відліку історії соборної України. Це довело, що попри штучний поділ українці – один народ, який прагне жити, мати власну державу в одних етнічних межах.

  Попри те, що УНР і ЗУНР зазнали поразки від зовнішніх агресорів і територія України була окупована східними і західними сусідами, ідея здобуття державної незалежності стала визначальною для національного визвольного руху ХХ століття. При найменшій можливості українці заявляли про право на власну державу.

  З жовтня 1938 року розпочався процес українського державотворення на Закарпатті, що на той момент входило до складу Чехословаччини. Підсумком цих зусиль стало проголошення 15 березня 1939 року незалежності Карпатської України – республіки на чолі з президентом. Українці на Закарпатті стали першими у передвоєнній Європі, хто не змирився із анексією та зі зброєю в руках виступив на захист свободи.

  В умовах Другої світової війни 30 червня 1941 року у Львові під час засідання Національних зборів було прийнято Акт відновлення української держави, створено уряд. Акт спирався на традиції УНР і ЗУНР. Слідом за Львовом проголошення Акта відбулося у багатьох містах західної та центральної України.

  За час існування комуністичної тоталітарної системи ні Голодомор 1932-1933 років, ні репресії, ні економічні та політичні експерименти не змогли викорінити державницькі устремління українців. Наприкінці 80-х років ХХ століття в умовах послаблення командно-адміністративного диктату знову відродився масовий національно-патріотичний рух і постало питання незалежності.

  Тому 24 серпня 1991 року відбулося фактично відновлення незалежності України. Чверть століття незалежності продемонстрували світу, що Україна відбулася як суверенна держава, здатна утверджувати демократичні цінності та різними засобами відстоювати свободу.

  Сьогодні незалежність України є головною перешкодою для російського імперіалізму й запорукою вільного розвитку держав і народів Європи.

  Сьогодні на 25 році життя нашої держави ми ведемо священну війну за свою справжню незалежність, яка не дістається як подарунок, а яку потрібно вистраждати в боротьбі за неї.

  Але змінилися часи і зараз в ХХІ столітті не можна мислити категоріями століття ХІХ, як робить це наш східний сусід. Тому попри героїчну звитягу на фронті, зараз основний наш фронт – у тилу, основне завдання – розбудова європейської України. Наші хлопці, ризикуючи своїм життям і здоров’ям на передовій, дають нам можливість здійснювати такі необхідні зараз для України реформи. Це дасть змогу розбудувати по-справжньому сильну квітучу і незалежну Україну, про яку ми з вами усі мріємо.

  Херсонщина до 25 річниці незалежності України має певні здобутки, які були нещодавно презентовані в столиці і отримали схвальну оцінку. До них можна насамперед можна віднести інвестиційний сплеск, який стався протягом 100 днів наполегливої роботи голови обласної державної адміністрації Андрія Гордєєва.

  З державного бюджету на розвиток соціальної сфери та економічної інфраструктури Херсонщині було виділено понад півмільярда гривень, з них на ремонт доріг за останнім технологічним словом левову частку інвестицій – майже 393 млн грн. Вже завершується ремонт доріг на 7 важливих ділянках області.

  Масштабним проектом для збільшення економічного розвитку стало відновлення роботи аеропорту «Херсон». Сьогодні він приймає регулярні рейси зі Стамбулу. Завдяки роботі з відновлення аеропорту, херсонські заводи отримали можливість приймати замовників з усього світу. Вже зараз маємо нові замовлення на суднобудівних заводах та зростання інвестиційної привабливості Херсонщини. А завершивши його модернізацію, зможемо збільшити кількість авіарейсів та мати пряме регулярне сполучення з Києвом та містами Європи.

  Багато коштів вкладається і в соціальну сферу – реконструкція та оновлення шкіл, дитячих садків, відновлення житлового фонду, лікарень та спортивних споруд.

  Загалом освоєння цих коштів дасть можливість створити понад 13 тисяч робочих місць в області. За попередніми підрахунками, така активізація на ринку праці дозволить збільшити надходження до місцевого бюджету майже на 47 млн грн.

  На Херсонщину залучаються не тільки кошти державного бюджету, а й бізнесові інвестиції. Найбільшою на цей час інвестицією є підписаний 5 серпня цього року Меморандум між облдержадміністрацією та генеральним директором ТОВ СП «Нібулон» Олексієм Вадатурським про впровадження інвестиційного проекту з будівництва об’єкта транспортної інфраструктури – «Перевантажувальний термінал на річковий та морський транспорт» у м. Гола Пристань. Вартість проекту становитиме півмільярда гривень. «Введення в експлуатацію елеваторного та перевантажувального комплексу, строк будівництва якого 3 місяці, забезпечить 120 нових робочих місць. У будівництві буде задіяно 1500 працівників підприємств Херсонщини.

  Крім того, вже відібрано 31 інвестиційний проект регіонального розвитку на суму 127,9 млн грн. Розроблено план заходів з реалізації у 2016 – 2017 роках в рамках Стратегії розвитку Херсонської області на період до 2020 року, до якого включено 70 проектних ідей з орієнтовним обсягом фінансування протягом двох років на загальну суму майже 4 млрд грн.

  Важливим на сьогодні є забезпечення миру та спокою в області, адже Херсонщина межує з тимчасово окупованим регіоном. Як поінформував керівник облдержадміністрації Андрій Гордєєв, «Військових на Херсонщині достатньо для забезпечення миру і спокою громадян. Нещодавно в області пройшли комплексні військові навчання для підвищення рівня підготовки та бойової злагодженості підрозділів. Військові зараз перебувають на своїх позиціях і всі дії виконують на противагу військам Російської Федерації зі сторони Криму». В нашій області зроблено все для того, щоб показати агресору, що Херсонщина – надійний форпост Півдня України.

  Прагнення до свободи – визначальна цінність українців, що давала наснагу і сили залишатися собою в часи бездержавності. Найвищий вияв свободи поневоленого народу – здобуття незалежності для творення власного майбутнього.

Українці – народжені вільними!

Записи закриті.

Категорії
Годинник
Архіви
Счётчик на месяц